Logo

Aloe Vera Gel - Forever Living Products (Алое Вера Гел)

Број на оглас: 3076482 | Објавен на: 13.11.2018, 15:15
Промовирај Обнови Измени Избриши    Назад

Цена: 1 МКД

Категорија: Здравје, Убавина додат. и опрема / Алтернативна медицина

Вид на оглас: Се продава


Алое вера гелот содржи повеќе од 75 познати состојки кои можат да се поделат на следните групи:
* Витамини
Тоа содржи широка палета на витамини, но најважните се антиоксидантните витамини Ц и Е и бета каротин, предходникот на витаминот А. И исто така е едно од неколкуте растенија во светот кои се извор на Б12 - така е многу корисно за вегетаријанци и оние кои се строги вегетаријанци.
* Минерали
Тука спаѓаат магнезиум, манган, цинк, бакар, хром, калциум натриум, калај и важниот антиоксидант селенот.
* Аминокиселини
Човечкото тело има потреба од 22 аминокиселини, кои се основа на протеините, а алое вера гелот обезбедува 20 од нив. Што е уште поважно, тоа содржи седум од осумте есенцијални аминокиселини кои што телото не може да ги создаде и поради тоа мора да се конзумираат како храна.
* Шеќери
Тука спаѓаат муко-полисахариди кои дејствуваат врз имунолошкиот систем, а исто така помагаат да се детоксицира телото.
* Ензими
Липаза и протеаза кои ја разградуваат храната и помагаат при варењето.
* Масни киселини
Трите главни типови дејствуваат како моќни антиинфламаторни агенси.
* Лигнини
Оваа дрвенеста супстанца му ја дарува на алое вера способноста да продира длабоко во кожата.
* Сапонини
Тоа се сапунести супстанци кои имаат моќен анти-микробски ефект против бактерии, вируси, габички и воспаленија како кандида или "воспаление на слузницата".
* Антахинини
Најважните се алоин и емодин, но заедно тие се јак ублажувач на болка и потврдено е дека поседуваат анти-бактериска и антивирусна моќ. Во нивна чиста форма тие се многу моќни лаксативи.
Достапен и надвор од Македонија, во 160 држави во светот.
ПРАЌАМ ПО КАРГО, КУРИР ИТН...

 Струга    Општина:Струга

Прати Е-Маил

 Stefan