Logo

Solarna fotonaponska centrala 5KW

Број на оглас: 3180903 | Објавен на: 30.12.2019, 21:39
Промовирај Обнови Измени Избриши    Назад

Цена: 4.800 €

Категорија: Дом и Градина / Cтруја и додатоци - Агрегати

Вид на оглас: Се продава


Оваа соларна фотoнапонска централа може да произведува електрична енергија за Вашата куќа ,Вашиот дукан, мини маркет или помал погон .Со оваа централа скоро да ќе можете комплетно да ги покривате дневните потреби од струја во Вашиот дом или маркет, ке плаќате само ноќна тарифа.
Исплатливоста на системот за дома е за околу 5-7 години , а за маркет, погон и сл.индистриска примена , поради дуплата цена на индустриската тарифа , за 4-5 години ке си ги повратите парите .
А потоа 15-20 години имате бесплатна струја..
Целиот систем произведува просечно од 20-25 КWh електрична енергија на ден ( тоа зависи пред се од годишното доба , зимно време , декември , јануари е половина од ова ,а зависи и од временските услови ).
Се состои од 20 фотонапонски панели од 255/260W или 17 од 300W,произведени во Македонија и споени на еден професионален инвертер од типот на Fronius кои се едни од најквалитетните инвертери што воопшто се произведуваат во светот.Комплетно со монтажа !Можат да бидат „приклучени“ на Интернет и од било каде ке бидете во можност да ја пратите целокупната состојба на централата, производство ,количина на енергија и многу други параметри, преку графички и нумерички приказ.
Цената , можеби е повисока од она што може да се најде во МК, но пазете се од такви поевтини комплети,кои најчесто содржат евтини, неквалитени кинески или виетнамски панели и кинески инвертери кои брзо откажуваат Еден 5КW кинески модел на инвертер е околу 400-550 евра ,а цената на Fronius e 1500 евра . Цената значи квалитет кај електронските уреди !

 Прилеп    Општина:Прилеп

Прати Е-Маил

 МФЦ-СОЛАР