Logo

CNICUS BENEDICTUS -BENEKDITANSKI TRN

Број на оглас: 2280480 | Објавен на: 19.07.2020, 08:44
Промовирај Обнови Измени Избриши    Назад

Цена: 300 МКД

Категорија: Здравје, Убавина додат. и опрема / Алтернативна медицина

Вид на оглас: Се продава


БИЛНИ КАПКИ -CNICUS BENEDICTUS
Го јакне целиот организам ,го регулира метаболизмот и елиминира штетните материи /детоксикација/на организмот.Против заболувања на желудникот,слезинката, црниот дроб,жолчката,жолтица,гастритис,диспепсија,катар на желудникот и дванаесетпалачното црево,паразити, инфекции на урогениталниот тракт,водена болест,реома,гихт,цревни грчеви и колики, гасови,хемороиди,белодробни и срцеви заболувања,грозница,заболувања на крвта,анемија,холестерол и триглицериди,запира крварења,главоболки,вртоглавици,херпеси,инфлуенца,
женски болести/регулирање на циклус,менструални болки и грчеви,ПМС и сл.,болести на нервите,нервоза,хистерија,несоница,анорексија,
хипохондрија ,меланхолија,кожни заболувања, делува на (E. coli, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Brucella, Streptococcus, Klebsiella, Pseudomonas).


Состав
Недоволно проучени горки хетерозиди и горки гликозидно врзани сесквитерпенски лактони (кницин и други), околу 0,3% етерично масло, околу 5% танини,флавоноиди, малку слуз, смола, етерично масло и калциумови и магнезиумови соли.

Употреба
Навистина бенедиктанскиот трн се употребува за лечење на многу болести, но суштината е во тоа што го појачува целиот организам( го поттикнува метаболизмот да функционира што подобро, а со тоа се отстрануваат штетните материи од организмот – детоксикација),
Во прв ред желудникот- го зајакнува желудникот, го поттикнува да работи подобро, го подобрува апетитот, го регулира излачувањето на желудечен сок, гастрит, помага кај диспепсија, преладен желудник, катар на желудникот и на дванаестопалачното црево, хипоацидитет(вишок на желудочна киселина).
Се употребува за лечење на грозница, болести на крвта( ја чисти и ја појачува крвта, анемија, зголемени масти од холестерол и триглицериди, запира крварење).
Болести на срцето – зајакнување на срцето, аритмија, срцев тоник, арцева астма итн.
Болести на дишните органи – астма, катар на белите дробови, бронхиите и дишните патишта, воспаление на грлото и гркланот, воспаление на белите дробови, кашлица.
Кожни болести – акни, чиреви, изгореници, рани, убоди и каснато до отровни животни и инсекти, лупус, оштетена кожа.
Женски болести – закаснета менструација, менструални грчеви, ПМС, воспаление на матката, болки во матката, болни менструации и слично.
Главоболки, вртоглавици,
Болести на цревата – катар, паразити, тегоби кај празнењето на цревата, хемороиди, запек, гасови, разни инфекции, цревни грчеви и колики.
Болести на црниот џигери и жолчката – го подобрува излачувањето на желудочниот сок, ги прочистува жолчните канали, го зајакнува и чисти црниот дроб, помага кај жолтица.
Болести на уринарниот тракт – инфекции.
Водени болести – едеми, вода околу срцето, хидропсија, асцит, водени отоци на зглобовите, го зголемува волуменот на мокрачата.
Реума и гихт – ја отстранува мокрачната киселина и уреата од организмот.
Болести на нервите – хистерија, несоница, слаби нерви, анорексија, напнатост, невроза, хопохондрија,

Огласи од: APIHERBAL PCELARSTVO DABESKI

APIHERBAL PCELARSTVO DABESKI

T.Jovanoski 11, Gostivar
Гостивар

Станете Премиум член

 Гостивар    Општина:Гостивар

Прати Е-Маил

 APIHERBAL PCELARSTVO DABESKI (претпријатие)

Потврден огласувач