1 / 12
Se prodava gradezen plac od 3666 m2 vo Prilep
По Договор
04.07.2022 12:41

Прилеп / Прилеп

Квадратура:

3666 m²

Тип на земјиште:

Градежно

Се продава градежен плац - градежно неизградено земјиште од 3666 м2 кое влегува во градските рамки согласно Генералниот урбанистички план на Прилеп. Плацот се наоѓа позади Могилата и Прилепската Пиварница, на неколку метри над тениските терени. Во непосредна близина на плацот, во радиус од 300 метри, се наоѓаат и Салида Аква Паркот, објектот кој беше предвиден за ТУШ маркет, клучката и регионалниот пат Прилеп - Битола, како и новопланираната делница која треба да ги поврзува улицата Александар Македонски (кај мебел Анита) и регионалниот пат за Битола.

Плацот е во сопственост на едно лице, со уреден имотен лист, а трансформацијата на земјиштето е завршена и истото е дефинирано како градежно неизградено земјиште. Според Генералниот урбанистички план, плацот влегува во зона каде е предвидена изградба на инфраструктура и објекти од Г класа, односно лесна и незагадувачка индустрија, со компатибилни класи за домување и зеленило. Плацот е дел од урбана единица - УЕ 11, блок 11.4, а Деталниот Урбанистички План за овој блок кој треба да се донесе ќе биде финансиран од Владата, согласно годишната програма за донесување ДУП-ови.

Плацот е рамен и нуди прекрасен панорамски поглед на Прилеп и Марковите кули. Излегува на земјен пат од две страни, а во непосредна близина (на 20 метри) има приклучоци за струја и вода од градски водовод. Исто така, непосредната близина на Прилепската пиварница и структурата на теренот овозможува и едноставно поврзување со градската канализација.

Градежниот плац е соодветен за најразлични намени поради неговата близина до централното градско јадро, планираните инфраструктурни зафати за тоа подрачје, неговата големина, димензиите (отприлика 120м х 30м), како и прекрасниот отворен поглед. Погоден е за градба како на голем индустриски објект, така и за угостителски или станбен комплекс или комплекс викендици.

Цената на градежниот плац е по договор. Само за сериозни инвеститори.

Категорија: Недвижности / Плацеви и Ниви

Се продава од:

Dusko
Потврден огласувач
075685872
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам